Craniomandibuláris Diszfunkcióknak nevezzük azokat a zavarokat, amelyek a rágóízület működésével kapcsolatban vannak, amikor a hibás működés következtében az ízület felépítésében részt vevő képletek (pl. ízületi felszínek, discus, ízületi tok, szalagok), vagy a környező izmok (rágóizmok, nyelvcsont feletti és alatti izmok), illetve a szomszédos testrészek területén bekövetkező változás zavarokat okoz az egész ízület, az egész rendszer működésében. Ízülettől távolabb eső területekre is kifejtve hatásukat, mint pl. fejfájás, fülzúgás stb. panaszokat produkálva. Emiatt számos kellemetlen tünet hátterében nagyon sokszor találhatjuk a rágóízület működésének zavarát.
Craniomandibuláris Diszfunkciók terápiája az ízületen belüli és ízület körüli eltérések hatékony megszüntetésére tereli a hangsúlyt. A terápia része a helyes testtartás megtanítása, korrekciója. A kezelés leginkább az arcizmok, illetve a szájüregben található izmok lazítását és az ízület szájüregen keresztül végzett mobilizációját tartalmazza.
Mikor érdemes craniomandibuláris terápiát alkalmazni és mik a rágóízületi problémák leggyakoribb tünetei?
- szájnyitáskor vagy rágáskor tapasztalható kattogás, pattogás
- fejfájás, esetenként migrén
- nem specifikus fogfájás
- szájnyitáskor fájdalom az ízületben, nehéz szájnyitás
- fülzúgás, szédülés
- éjszakai fogcsikorgatás
- hosszú ideig tartó fogászati kezelések esetén (pl. fogszabályozás)
A terápiát minden esetben egy alapos vizsgálat előz meg, melynek során felmérjük a mozgásterjedelmet, aktív és passzív mozgásvizsgálatot végzünk, illetve speciális tesztek alkalmazásával tájékozódunk az izomműködésről.